"DOBRE ZMIANY" W KIERUNKU WZMOCNIENIA KRAJOWEGO PRZEMYSŁU OBRONNEGO

polityczna.tv
Autor: Ignacy Kot - polityczna.tv2018-08-16 07:42:30

OSTATNIE DWIE DEKADY, TO OKRES KSZTAŁTOWANIA SIĘ I PODZIAŁU "STREF WPŁYWÓW" NA POLSKIM RYNKU ZBROJENIOWYM.

Do czasu przejęcia władzy przez obecny rząd, nakładanie się kompetencji spółek sektora państwowego prowadziło do bratobójczych działań konkurencyjnych na wyschniętym rynku programów zbrojeniowych. W ramach Grupy wprowadzono mechanizmy zapobiegające takim praktykom. Po raz pierwszy od lat wiele zwaśnionych firm zostało zmuszonych do współpracy. W odniesieniu do firm prywatnych mamy inną sytuację. O ile nie posiadają niszowych kompetencji trudno im konkurować z słusznie wspieranym przez rząd PGZ. Wymuszonym, niekoniecznie optymalnym rozwiązaniem dla tych firm jest występowanie w roli podwykonawcy czy konsorcjanta. Oczywiście pozostają jeszcze rynki zagraniczne, na których nierzadko odnoszą sukcesy. Taka architektura krajowego przemysłu obronnego pozwala na definiowanie (przynajmniej ogólnie) naszych mocnych stron oraz braków kompetencyjnych. Mamy też przewidywalność możliwych kombinacji mariaży w aspekcie realizacji programu modernizacji technicznej naszych SZ. Zasadniczo brakuje nam sukcesów w zakresie implementacji najnowocześniejszych technologii, co negatywnie wpływa na konkurencyjność polskich produktów zarówno w kontekście eksportu jak i zaspokajania potrzeb krajowych. W odniesieniu do mniej wyszukanych technologii dominują przykłady nakładania się kompetencji wielu firm, natomiast w najnowocześniejszych wielokrotnie występuje ich niedosyt lub brak.

Przykładem może być szeroko rozumiany sektor technologii informatycznych i łącznościowych, tzw. ICT (z ang. information and communication technologies) – pojęcie obejmujące technologie przetwarzające, gromadzące lub przesyłające informacje w formie elektronicznej. Jedną z platform dla tych technologii są np. kontenery, które mogą być produkowane przez wiele polskich firm, ale zaawansowane oprogramowanie to już zupełnie inna bajka. W obszarze np. technologii satelitarnych nie mamy praktycznie żadnych kompetencji, ale przynajmniej obiecujące, interesujące ambicje budowy własnego satelity. Czy jesteśmy w stanie dogonić uciekający świat? Wydaje się, że odpowiedź tkwi (jak zwykle) w mechanizmach finansowania działalności B+R. O ile mechanizmy rynkowe skutkowały budową niszowych kompetencji wśród firm prywatnych, które mogą konkurować na rynkach światowych (ASSECO, COMARCH, Sygnity itd.),  o tyle praktycznie nie ma tych możliwości w sektorze państwowym. Najzdolniejsi programiści idą do firm prywatnych oferujących najlepsze warunki zatrudnienia a w dalszej kolejności do firm zagranicznych lub ich polskich filii. Z drugiej strony należy przyznać, że promocja firm państwowych wprowadzona przez obecny rząd kusi młodych inżynierów możliwością udziału w największych projektach. Niestety, nie można wykluczyć, że po zdobyciu odpowiednich kompetencji wielu przejdzie do sektora prywatnego.

Nie zmienia to faktu, że dopiero "dobra zmiana" stworzyła realną szansę dla firm państwowych definiując słusznie dziedziny, w których  powinny być wykorzystywane technologie oparte na polskiej myśli technicznej. Takie podejście gwarantuje nam bezpieczeństwo i pełną kontrolę nad kluczowymi technologiami. Ponadto stworzono i tworzy się mechanizmy legislacyjne promujące innowacyjność (zmodyfikowanie w 2017 r. ulgi na działalność B+R). Niestety pomimo tendencji wzrostowej, na tle wielu innych państw europejskich w zakresie innowacyjności w branży zbrojeniowej jesteśmy w dalszym ciągu na niskim poziomie. Budowanie kompetencji poprzez udział w projektach innowacyjnych zarówno krajowych jak i na forum NATO, czy różnorodnych agencji Unii Europejskiej jest bardzo dobrym, ale i długotrwałym rozwiązaniem.  Umożliwia na przepływ wiedzy pomiędzy uczestnikami danego projektu i pozwala na budowę nowych kompetencji na zasadzie synergii. Podobnie jeśli chodzi o nasz udział w przetargach zagranicznych. Nasuwa się pytanie, czy i w jakim zakresie takie działania zmieniają krajową architekturę wiodących firm ICT.

I tu wracamy do pewnych prawideł polskiego rynku zbrojeniowego polegających na rozgrywaniu naszych firm przez podmioty zagraniczne. Tworzone są sztuczne mariaże mające na celu wprowadzanie na nasz rynek zagranicznych technologii za pośrednictwem polskiego, najlepiej państwowego podmiotu, dla spełnienia wymogu "polonizacji". W praktyce oferowane są nam odpowiednio podretuszowane opcje roli "resellera". Największym konkurentem dla zagranicznych firm nie są państwowe spółki lecz właśnie polski sektor prywatny, który stosuje podobne praktyki ale nie występuje tu kwestia polonizacji. Zakończona przez rząd udana konsolidacja państwowego przemysłu obronnego prowokuje do szukania rozwiązań mających na celu rozbudowę państwowych kompetencji w wojskowym sektorze ICT. Kilka spółek PGZ (Pit-Radwar, CTM itd.) niestety jedynie częściowo wypełnia potrzeby i oczekiwania w tym zakresie. Jednym z możliwych, szybkich rozwiązań poprawy sytuacji byłoby np. przejęcie kluczowych, małej i średniej wielkości spółek prywatnych (Transbit, TELDAT czy Enigma). Innymi słowy ich skonsolidowanie z przemysłem państwowym. W aspekcie finansowym, łatwo policzyć, że koszt ich przejęcia byłby nieporównywalnie niższy od zysku, które te firmy są w stanie wypracować w bieżącej i niedalekiej przyszłości, również w kontekście programu modernizacji technicznej SZ RP.polityczna.tv
Autor:
Ignacy Kot - polityczna.tv

Data publikacji:
2018-08-16 07:42:30
...

Wywiad z Panem Senatorem Janem Żarynem.

archiwum materiałów wideo

NAJNOWSZE MATERIAŁY WIDEO

Senator Jan Żaryn w wywiadzie dla polityczna.tv

Senator Jan Żaryn w wywiadzie dla polityczna.tv

Nastawienie społeczeństwa wobec władz komunistycznych. Problemy z władzami SLD w sprawie budowy pomnika Marszałka Piłsudskiego w związku z powstaniem Polskiej Organizacji Wojskowej. Żołnierze wyklęci i sprzeczne informacje podawane w różnych mediach. Polska i jej historia oraz problemy uporania się z własną historią. Brak powstania dużego środowiska politycznego związanego z emigracją narodową w latach dziewięćdziesiątych.

W ŚRODĘ 5 GRUDNIA O GODZ. 10.00 ROZPOCZNIE SIĘ 73. POSIEDZENIE SEJMU. POSŁOWIE BĘDĄ PRACOWAĆ M.IN. NAD POPRAWĄ DOSTĘPNOŚCI ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ, PRZYZNANIEM ŚWIADCZEŃ PIENIĘŻNYCH SYBIRAKOM ORAZ WSPIERANIEM RODZIN, TAK ABY MNIEJ DZIECI TRAFIAŁO DO INSTYTUCJI PIECZY ZASTĘPCZEJ. POSIEDZENIE POTRWA TRZY DNI, IZBA OBRADOWAĆ BĘDZIE DO PIĄTKU 7 GRUDNIA

CO DALEJ ZA WSCHODNIĄ GRANICĄ POLSKI: KRAJE BAŁTYCKIE, UKRAINA?

WYZWANIA I NIEPEWNOŚCI ZWIĄZANE Z UTWORZENIEM AMERYKAŃSKICH BAZ W POLSCE

MINISTER BŁASZCZAK PORZĄDKUJE PROGRAM MODERNIZACJI TECHNICZNEJ

Warsaw Security Forum 2018

JAŚMIN realna innowacyjność dla polskiej armii

Sejm RP

Prezydent RP

 • Cieszę się, że zmiany ustawy dotyczącej Rady Dialogu Społecznego zaczynają działać – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości powołania nowych członków w skład Rady Dialogu Społecznego.
 • Podczas uroczystej Gali w Teatrze Narodowym w Warszawie Prezydent wręczył dziś rozporządzenia przedstawicielom 14 instytucji, których obiekty wzbogacą listę Pomników Historii. Symbolicznym setnym wyróżnionym miejscem stała się Stocznia Gdańska.
 • - Niech to światło, zwłaszcza w 100-lecie odzyskania niepodległości, będzie też symbolem przetrwania Żydów polskich, zważywszy na wszystkie dramatyczne chwile i zakręty historii – mówił Prezydent na uroczystości zapalenia świec chanukowych.
 • Czekając na Święta Bożego Narodzenia, pamiętajmy o tych, którzy zawsze potrzebują naszej troski – o dzieciach i młodzieży, zwłaszcza z uboższych rodzin. Zachęcamy do udziału w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom - podkreśla Para Prezydencka.
 • - Od dawna wiadomo było, że sytuacja jest trudna, a jednak Ona nie traciła zapału do pracy, do niesienia pomocy i życzliwego wsparcia ludziom. Dziś odeszła i tak trudno jest się z tym pogodzić. Śp. Poseł na Sejm Jolanta Szczypińska - napisał Prezydent.

NAJNOWSZE WIDEO

Krótkie Informacje

 • PREZYDENT RP NA UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA PODCHORĄŻEGO
  29 listopada 2018 roku (czwartek) o godzinie 17:00 na dziedzińcu Belwederu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda weźmie udział w uroczystym apelu z okazji Dnia Podchorążego. Prezydent RP wręczy także akty mianowania na stopnie generalskie oficerom Wojska Polskiego.
 • OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM PARY PREZYDENCKIEJ
  11 listopada 2018 roku (niedziela) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w obchodach Święta Niepodległości.
 • UDZIAŁ PARY PREZYDENCKIEJ W WERNISAŻU WYSTAWY ZNAKI WOLNOŚCI. O TRWANIU POLSKIEJ TOŻSAMOŚCI NARODOWEJ
  9 listopada 2018 roku (piątek) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystości otwarcia wystawy Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej.
 • WIZYTA PREZYDENTA RP W SIEDZIBIE PGNIG SA W WARSZAWIE
  8 listopada 2018 roku (czwartek) o godzinie 08:00 w Muzeum Gazownictwa w Warszawie (ul. Kasprzaka 25), na terenie siedziby PGNiG SA, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w wydarzeniu gospodarczym, istotnym dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
 • CEREMONIA ZŁOŻENIA LISTÓW UWIERZYTELNIAJĄCYCH
  9 listopada 2018 roku (piątek) w godzinach 12:00-13:30 w Belwederze odbędzie się ceremonia złożenia listów uwierzytelniających Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie przez ambasadorów: Kanady, Państwa Kuwejtu, Republiki Włoskiej.

SPOŁECZNOŚCI

facebook grupa polityczna.tv