STOICIE NA STRAŻY NASZEJ NIEPODLEGŁOŚCI

polityczna.tv
Autor: Mario Chayd - polityczna.tv2018-08-16 09:09:18

OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM MARSZAŁKA SEJMU

STOICIE NA STRAŻY NASZEJ NIEPODLEGŁOŚCI

Wielka Defilada Niepodległości była najważniejszym punktem tegorocznych centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie. W uroczystościach udział wzięli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także dowódcy Sił Zbrojnych RP, parlamentarzyści i wielu innych oficjeli.

Defilada, którą na żywo obserwowało ponad 100 tys. widzów, organizowana w roku stulecia odzyskania niepodległości była największą ze wszystkich, jakie odbyły się do tej pory z okazji Święta WP. Składała się z trzech głównych części - defilady pieszej, pojazdów i historycznej. Ulicami stolicy przemaszerowało ponad dwa tysiące żołnierzy, także z krajów sojuszniczych, oraz przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych. Po raz pierwszy Wisłostradą przejechało prawie 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, a na niebie przelot wykonało ponad 100 samolotów i śmigłowców.

- Jesteśmy z was, naszych obrońców, naszych żołnierzy niesłychanie dumni. Dziękujemy wam za to, że dzielnie stajecie w potrzebie, także w obronie innych, za wolność waszą, wtedy kiedy nasza jest bezpieczna - powiedział do żołnierzy prezydent Duda. "Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie" - napisał z kolei Marszałek Sejmu, który przypomniał także historyczne znaczenie Bitwy Warszawskiej: "15 sierpnia 1920 r. polskie wojsko pod dowództwem Marszałka Piłsudskiego odniosło spektakularny sukces w walce z bolszewikami".

Przed rozpoczęciem defilady szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał, że 98 lat temu polscy żołnierze na przedpolach Warszawy odparli czerwoną nawałnicę, która pewnie zmierzała na zachód Europy. - Bitwa Warszawska przeszła do historii, jako jedna z decydujących o losach świata, dziś jest nam potrzebny duch bojowy z 1920 r., strategia na miarę marszałka Piłsudskiego, nowoczesny sprzęt dla wojska i solidarność w ramach NATO - powiedział Mariusz Błaszczak.

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim odbyło się wręczenie nominacji generalskich i odznaczeń państwowych, zaś rano centralne obchody Święta rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego, odprawiona w Katedrze Polowej WP przez biskupa polowego gen. bryg. Józefa Guzdka.

Bitwę Warszawską stoczono w dniach 13 - 25 sierpnia 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uratowała Europę Zachodnią przed komunizmem. Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. W okresie II Rzeczpospolitej tego dnia obchodzono Święto Żołnierza.

Zdjęcia: Kancelaria Sejmu

Retransmisja 360° Retransmisja Wielkiej Defilady Niepodległościpolityczna.tv
Autor:
Mario Chayd - polityczna.tv

Data publikacji:
2018-08-16 09:09:18
...

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego Targi Kielce 2018

W ŚRODĘ 12 WRZEŚNIA POSŁOWIE WRACAJĄ PO PRZERWIE DO SWOICH ŁAW. PORZĄDEK OBRAD ZAWIERA SZEREG WAŻNYCH PROPOZYCJI NOWYCH PRZEPISÓW. WŚRÓD NICH M.IN. PROJEKT USTAWY O E-DOWODACH OSOBISTYCH, PROPOZYCJA REFORMY SYSTEMU DOWODZENIA ARMIĄ ORAZ PAKIET ZMIAN KORZYSTNYCH DLA ROLNIKÓW

MSPO 2018 Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego Poseł Wojciech Buczak

MSPO 2018 na 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego.

“Dobre zmiany” w kierunku wzmocnienia krajowego przemysłu obronnego

Ministerstwo Obrony Narodowej przeprowadziło live stream z Wielkiej Defilady Niepodległości

Sejm RP

 • Andrej Babisz podkreślił w wywiadzie dla dziennika "Pravo", że piątkowe głosowanie w Europarlamencie dot. uruchomienia art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier to "atak na wyśmienicie funkcjonujący blok Grupy Wyszehradzkiej".
 • We środę 19 września o godz. 11:00 w Sali Kolumnowej odbędzie się II Kongres Polskich Dzieci Wojny. Wydarzenie organizuje parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk Dzieci Wojny.
 • "Każdy jubileusz to niezwykłe święto i wydarzenie. Jestem przeświadczony, że dzisiejsze spotkanie to doskonała sposobność do podsumowania tego, co zostało dokonane w minionych dekadach, jak również okazja do przedstawienia kierunków rozwoju i planów dalszego doskonalenia działania Izb - ważnego organu kontroli w Polsce" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w specjalnej korespondencji do uczestników wydarzenia.
 • W dniach 19-23 w Warszawie odbędzie się V Światowy Zjazd Polonii i Polaków z Zagranicy. Harmonogram wydarzenia obejmuje m.in. spotkania, sesje i fora tematyczne w Senacie i Sejmie. Tegoroczny Zjazd, pod hasłem „Łączy nas Niepodległa”, ma wyjątkowy charakter. Zwołany został w związku z przypadającą w 2018 roku 100. rocznicą odzyskania Niepodległości i jest głównym wydarzeniem polonijnym jubileuszowego roku. Organizatorami spotkania Polonii i Polaków z zagranicy są: Senat, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Rada Polonii Świata.
 • Choć polityczne i życiowe drogi wybitnych polityków, marszałków Sejmu, Ignacego Daszyńskiego i Macieja Rataja, właśnie odznaczonych pośmiertnie najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego – układały się różnie, to jednak miały pewne punkty wspólne.

Prezydent RP

NAJNOWSZE WIDEO

Krótkie Informacje

 • DOŻYNKI PREZYDENCKIE W SPALE
  16 września 2018 roku (niedziela) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w Dożynkach Prezydenckich w Spale.
 • UROCZYSTE OTWARCIE SALI ORDERU ORŁA BIAŁEGO W PAŁACU PREZYDENCKIM
  12 września 2018 roku (środa) o godzinie. 10:30 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystym otwarciu Sali Orderu Orła Białego.
 • UDZIAŁ PARY PREZYDENCKIEJ W UROCZYSTYCH OBCHODACH 135-LECIA III GIMNAZJUM/II LO IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W KRAKOWIE
  W dniu 11 września 2018 roku (wtorek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział w uroczystych obchodach 135-lecia III Gimnazjum/II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego, (ul. Sobieskiego 9 Kraków).
 • WIZYTA PREZYDENTA RP W LEŻAJSKU
  11 września 2018 roku (wtorek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda spotka się z mieszkańcami Leżajska (województwo podkarpackie).
 • WIZYTA OFICJALNA PREZYDENTA RP Z MAŁŻONKĄ W AUSTRALII I NOWEJ ZELANDII
  W dniach 18-23 sierpnia 2018 roku (sobota-czwartek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką złoży wizytę oficjalną w Australii i Nowej Zelandii.

SPOŁECZNOŚCI

facebook grupa polityczna.tv