STOICIE NA STRAŻY NASZEJ NIEPODLEGŁOŚCI

polityczna.tv
Autor: Mario Chayd - polityczna.tv2018-08-16 08:09:18

OBCHODY ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO W 100. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM MARSZAŁKA SEJMU

STOICIE NA STRAŻY NASZEJ NIEPODLEGŁOŚCI

Wielka Defilada Niepodległości była najważniejszym punktem tegorocznych centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego w Warszawie. W uroczystościach udział wzięli prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, a także dowódcy Sił Zbrojnych RP, parlamentarzyści i wielu innych oficjeli.

Defilada, którą na żywo obserwowało ponad 100 tys. widzów, organizowana w roku stulecia odzyskania niepodległości była największą ze wszystkich, jakie odbyły się do tej pory z okazji Święta WP. Składała się z trzech głównych części - defilady pieszej, pojazdów i historycznej. Ulicami stolicy przemaszerowało ponad dwa tysiące żołnierzy, także z krajów sojuszniczych, oraz przedstawicieli grup rekonstrukcyjnych. Po raz pierwszy Wisłostradą przejechało prawie 200 najważniejszych wojskowych pojazdów, a na niebie przelot wykonało ponad 100 samolotów i śmigłowców.

- Jesteśmy z was, naszych obrońców, naszych żołnierzy niesłychanie dumni. Dziękujemy wam za to, że dzielnie stajecie w potrzebie, także w obronie innych, za wolność waszą, wtedy kiedy nasza jest bezpieczna - powiedział do żołnierzy prezydent Duda. "Stoicie na straży naszej niepodległości, wierzę, że nigdy nie zawiedziecie" - napisał z kolei Marszałek Sejmu, który przypomniał także historyczne znaczenie Bitwy Warszawskiej: "15 sierpnia 1920 r. polskie wojsko pod dowództwem Marszałka Piłsudskiego odniosło spektakularny sukces w walce z bolszewikami".

Przed rozpoczęciem defilady szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał, że 98 lat temu polscy żołnierze na przedpolach Warszawy odparli czerwoną nawałnicę, która pewnie zmierzała na zachód Europy. - Bitwa Warszawska przeszła do historii, jako jedna z decydujących o losach świata, dziś jest nam potrzebny duch bojowy z 1920 r., strategia na miarę marszałka Piłsudskiego, nowoczesny sprzęt dla wojska i solidarność w ramach NATO - powiedział Mariusz Błaszczak.

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim odbyło się wręczenie nominacji generalskich i odznaczeń państwowych, zaś rano centralne obchody Święta rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego, odprawiona w Katedrze Polowej WP przez biskupa polowego gen. bryg. Józefa Guzdka.

Bitwę Warszawską stoczono w dniach 13 - 25 sierpnia 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej, która zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i uratowała Europę Zachodnią przed komunizmem. Święto Wojska Polskiego obchodzone 15 sierpnia wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. W okresie II Rzeczpospolitej tego dnia obchodzono Święto Żołnierza.

Zdjęcia: Kancelaria Sejmu

Retransmisja 360° Retransmisja Wielkiej Defilady Niepodległościpolityczna.tv
Autor:
Mario Chayd - polityczna.tv

Data publikacji:
2018-08-16 08:09:18
...

Wywiad z Panem Senatorem Janem Żarynem.

archiwum materiałów wideo

NAJNOWSZE MATERIAŁY WIDEO

Senator Jan Żaryn w wywiadzie dla polityczna.tv

Senator Jan Żaryn w wywiadzie dla polityczna.tv

Nastawienie społeczeństwa wobec władz komunistycznych. Problemy z władzami SLD w sprawie budowy pomnika Marszałka Piłsudskiego w związku z powstaniem Polskiej Organizacji Wojskowej. Żołnierze wyklęci i sprzeczne informacje podawane w różnych mediach. Polska i jej historia oraz problemy uporania się z własną historią. Brak powstania dużego środowiska politycznego związanego z emigracją narodową w latach dziewięćdziesiątych.

W ŚRODĘ 5 GRUDNIA O GODZ. 10.00 ROZPOCZNIE SIĘ 73. POSIEDZENIE SEJMU. POSŁOWIE BĘDĄ PRACOWAĆ M.IN. NAD POPRAWĄ DOSTĘPNOŚCI ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ, PRZYZNANIEM ŚWIADCZEŃ PIENIĘŻNYCH SYBIRAKOM ORAZ WSPIERANIEM RODZIN, TAK ABY MNIEJ DZIECI TRAFIAŁO DO INSTYTUCJI PIECZY ZASTĘPCZEJ. POSIEDZENIE POTRWA TRZY DNI, IZBA OBRADOWAĆ BĘDZIE DO PIĄTKU 7 GRUDNIA

CO DALEJ ZA WSCHODNIĄ GRANICĄ POLSKI: KRAJE BAŁTYCKIE, UKRAINA?

WYZWANIA I NIEPEWNOŚCI ZWIĄZANE Z UTWORZENIEM AMERYKAŃSKICH BAZ W POLSCE

MINISTER BŁASZCZAK PORZĄDKUJE PROGRAM MODERNIZACJI TECHNICZNEJ

Warsaw Security Forum 2018

JAŚMIN realna innowacyjność dla polskiej armii

Sejm RP

Prezydent RP

 • Cieszę się, że zmiany ustawy dotyczącej Rady Dialogu Społecznego zaczynają działać – podkreślał Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości powołania nowych członków w skład Rady Dialogu Społecznego.
 • Podczas uroczystej Gali w Teatrze Narodowym w Warszawie Prezydent wręczył dziś rozporządzenia przedstawicielom 14 instytucji, których obiekty wzbogacą listę Pomników Historii. Symbolicznym setnym wyróżnionym miejscem stała się Stocznia Gdańska.
 • - Niech to światło, zwłaszcza w 100-lecie odzyskania niepodległości, będzie też symbolem przetrwania Żydów polskich, zważywszy na wszystkie dramatyczne chwile i zakręty historii – mówił Prezydent na uroczystości zapalenia świec chanukowych.
 • Czekając na Święta Bożego Narodzenia, pamiętajmy o tych, którzy zawsze potrzebują naszej troski – o dzieciach i młodzieży, zwłaszcza z uboższych rodzin. Zachęcamy do udziału w Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom - podkreśla Para Prezydencka.
 • - Od dawna wiadomo było, że sytuacja jest trudna, a jednak Ona nie traciła zapału do pracy, do niesienia pomocy i życzliwego wsparcia ludziom. Dziś odeszła i tak trudno jest się z tym pogodzić. Śp. Poseł na Sejm Jolanta Szczypińska - napisał Prezydent.

NAJNOWSZE WIDEO

Krótkie Informacje

 • PREZYDENT RP NA UROCZYSTOŚCI Z OKAZJI DNIA PODCHORĄŻEGO
  29 listopada 2018 roku (czwartek) o godzinie 17:00 na dziedzińcu Belwederu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda weźmie udział w uroczystym apelu z okazji Dnia Podchorążego. Prezydent RP wręczy także akty mianowania na stopnie generalskie oficerom Wojska Polskiego.
 • OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM PARY PREZYDENCKIEJ
  11 listopada 2018 roku (niedziela) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w obchodach Święta Niepodległości.
 • UDZIAŁ PARY PREZYDENCKIEJ W WERNISAŻU WYSTAWY ZNAKI WOLNOŚCI. O TRWANIU POLSKIEJ TOŻSAMOŚCI NARODOWEJ
  9 listopada 2018 roku (piątek) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystości otwarcia wystawy Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej.
 • WIZYTA PREZYDENTA RP W SIEDZIBIE PGNIG SA W WARSZAWIE
  8 listopada 2018 roku (czwartek) o godzinie 08:00 w Muzeum Gazownictwa w Warszawie (ul. Kasprzaka 25), na terenie siedziby PGNiG SA, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w wydarzeniu gospodarczym, istotnym dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
 • CEREMONIA ZŁOŻENIA LISTÓW UWIERZYTELNIAJĄCYCH
  9 listopada 2018 roku (piątek) w godzinach 12:00-13:30 w Belwederze odbędzie się ceremonia złożenia listów uwierzytelniających Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie przez ambasadorów: Kanady, Państwa Kuwejtu, Republiki Włoskiej.

SPOŁECZNOŚCI

facebook grupa polityczna.tv