WETO PREZYDENTA. WETA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

polityczna.tv
Autor: Michał Mamica - polityczna.tv2017-07-24 12:03:52

W DNIU DZISIEJSZYM PREZYDENT ANDRZEJ DUDA POINFORMOWAŁ O ZAWETOWANIU POWIĄZANYCH ZE SOBĄ DWÓCH USTAW PROJEKTU PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI DOTYCZĄCYCH KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA ORAZ SĄDU NAJWYŻSZEGO. OBA WETA WIĄŻĄ SIĘ Z PONOWNYM ZWRÓCENIEM DO SEJMU PRZEDMIOTOWYCH, POWIĄZANYCH ZE SOBĄ AKTÓW PRAWNYCH.

WETO PREZYDENTA. WETA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

W dniu dzisiejszym (24 lipca 2017 roku), prezydent Andrzej Duda poinformował o zawetowaniu powiązanych ze sobą dwóch ustaw projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego.
Oba weta wiążą się z ponownym zwróceniem do Sejmu przedmiotowych, powiązanych ze sobą aktów prawnych.

Prezydent zakwestionował proponowany w projekcie Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wybór sędziów do tej rady jedynie zwykłą większością głosów. Ponadto głowa państwa przeciwstawiła się temu, aby wpływ na wybór sędziów Sądu Najwyższego miał Prokurator Generalny. Zakwestionowany również został proponowany nowy podział Sądu Najwyższego, w ramach którego miały zostać utworzone trzy izby, w tym Izba Dyscyplinarna, oraz przepisy stanowiące o tym, że obecni sędziowie Sądu Najwyższego mieli by zostać przeniesieni w stan spoczynku.

Jednocześnie Andrzej Duda podkreślił, że jest zwolennikiem reformy sądownictwa, jednakże ta reforma powinna być mądra i przemyślana, a proponowana zmiana nie zwiększy poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
Zdaniem prezydenta prawo nie może powodować rozdziału w społeczeństwie i powinno służyć narodowi polskiemu. Andrzej Duda wyjaśnił, że w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej chce dokonać poprawy tych ustaw, za co bierze pełną odpowiedzialność.

Z uwagi na konieczność kolejnych prac nad zawetowanymi projektami aktów prawnych dotyczących sądownictwa prezydent zaapelował także o zakończenie wojny politycznej pomiędzy partią rządzącą a opozycją, ponieważ nie sprzyja to prawidłowemu rozwojowi Polski.

Warto nadmienić, iż rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński poinformował o tym, że Andrzej Duda podpisze Ustawę o ustroju sądów powszechnych. Ustawa ta ma wpływać na zwiększenie efektywności sądów oraz zwiększeniu zaufania społeczeństwa do wydawanych przez sądy wyroków. W ramach zatwierdzonych przez Sejm i Senat zmian ustawa wprowadza, między innymi losowy przydział spraw poszczególnym sędziom. Dzięki temu strony postępowania sądowego mają być chronione przez nadużyciami, a także mieć pewność, że sprawa nie została przekazana sędziemu specjalnie wybranemu do konkretnego procesu. Losowy przydział spraw ma także wpłynąć na sprawiedliwe i równe obciążenie pracą sędziów oraz zagwarantować bezstronność w całym postępowaniu sądowym. Ustawa wprowadza także zasadę niezmienności składu orzekającego, co przejawi się w tym, że raz wylosowany skład sądu nie powinien ulegać zmianie do zakończenia postępowania sądowego w danej instancji. Ponadto projekt zakłada poszerzenie zakresu oświadczeń majątkowych składanych przez sędziów.polityczna.tv
Autor:
Michał Mamica - polityczna.tv

Data publikacji:
2017-07-24 12:03:52
brak komentarzy

PROTESTY I MANIFESTACJE PO UCHWALENIU USTAWY O SĄDZIE NAJWYŻSZYM

POSIEDZENIE SEJMU RP Z 16 GRUDNIA 2016 ROKU, PODCZAS KTÓREGO UCHWALONO USTAWĘ BUDŻETOWĄ NA 2017 ROK, MIAŁO PRAWIDŁOWY PRZEBIEG. PRZENIESIENIE OBRAD Z SALI PLENARNEJ DO SALI KOLUMNOWEJ BYŁO ZGODNE Z PRAWEM I KONIECZNE DO ZAPEWNIENIA SPRAWNEJ PRACY SEJMU. PRZEDSTAWICIELE WSZYSTKICH SEJMOWYCH STRONNICTW I NIEZRZESZENI MIELI PEŁNĄ SWOBODĘ UDZIAŁU W TYCH OBRADACH – OCENIŁA WE WTOREK PROKURATURA KRAJOWA I UMORZYŁA ŚLEDZTWO.

POSIEDZENIE SEJMU 16 GRUDNIA 2016 R. NA SALI KOLUMNOWEJ BYŁO ZGODNE Z PRAWEM – OCENIŁA PROKURATURA W POSTANOWIENIU O UMORZENIU ŚLEDZTWA

POSIEDZENIE SEJMU 16 GRUDNIA 2016 R. NA SALI KOLUMNOWEJ BYŁO ZGODNE Z PRAWEM – OCENIŁA PROKURATURA W POSTANOWIENIU O UMORZENIU ŚLEDZTWA

POSIEDZENIE SEJMU RP Z 16 GRUDNIA 2016 ROKU, PODCZAS KTÓREGO UCHWALONO USTAWĘ BUDŻETOWĄ NA 2017 ROK, MIAŁO PRAWIDŁOWY PRZEBIEG. PRZENIESIENIE OBRAD Z SALI PLENARNEJ DO SALI KOLUMNOWEJ BYŁO ZGODNE Z PRAWEM I KONIECZNE DO ZAPEWNIENIA SPRAWNEJ PRACY SEJMU. PRZEDSTAWICIELE WSZYSTKICH SEJMOWYCH STRONNICTW I NIEZRZESZENI MIELI PEŁNĄ SWOBODĘ UDZIAŁU W TYCH OBRADACH – OCENIŁA WE WTOREK PROKURATURA KRAJOWA I UMORZYŁA ŚLEDZTWO.

Krótkie Informacje

 • UDZIAŁ PREZYDENTA RP W OBCHODACH ŚWIĘTA WOJSKA POLSKIEGO
  W dniach 14 oraz 15 sierpnia 2017 roku (w poniedziałek oraz we wtorek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego.
 • UDZIAŁ PREZYDENTA RP W UROCZYSTYCH OBCHODACH 73 ROCZNICY POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
  W dniach 31 lipca (poniedziałek) oraz 1 sierpnia (wtorek) 2017 roku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w uroczystościach związanych z obchodami 73 rocznicy Powstania Warszawskiego.
 • PREZYDENT RP NA ŚWIĘCIE POLICJI
  Centrum Szkolenia Policji w Legionowie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w Święcie Policji. W ramach obchodów odbędzie się uroczystość awansowania funkcjonariuszy na wyższe stopnie służbowe, w tym promocja na pierwszy stopień oficerski, wręczenia odznaczeń państwowych, a także wyróżnień dla laureatów konkursu „Policjant, który mi pomógł”.
 • UDZIAŁ PARY PREZYDENCKIEJ W UROCZYSTYM OTWARCIU ZAKŁADU RADIOTERAPII ORAZ ZMODERNIZOWANEJ KLINIKI ONKOLOGII
  18 lipca 2017 roku (wtorek) o godzinie 12.00 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystym otwarciu Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii (Wojskowy Instytut Medyczny (Warszawa, ul. Szaserów 128)).
 • KONFERENCJA PRASOWA SZEFA GABINETU PREZYDENTA KRZYSZTOFA SZCZERSKIEGO I SEKRETARZA STANU KRZYSZTOFA ŁAPIŃSKIEGO
  14 lipca 2017 roku (piątek) o godzinie 12:30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się konferencja prasowa Sekretarza Stanu, Szefa Gabinetu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztofa Szczerskiego oraz Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztofa Łapińskiego w związku z wizytą Jego Królewskiej Wysokości Williama Księcia Cambridge i Jej Królewskiej Wysokości Catherine Księżnej Cambridge z dziećmi.

Sejm RP

Prezydent RP

SPOŁECZNOŚCI

facebook grupa polityczna.tv

NAJNOWSZE WIDEO

POWIADOMIENIA E-MAIL

Bądź z nami na bierząco dzięki subskrypcji E-Mail.