WETO PREZYDENTA. WETA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

polityczna.tv
Autor: Michał Mamica - polityczna.tv2017-07-24 12:03:52

W DNIU DZISIEJSZYM PREZYDENT ANDRZEJ DUDA POINFORMOWAŁ O ZAWETOWANIU POWIĄZANYCH ZE SOBĄ DWÓCH USTAW PROJEKTU PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI DOTYCZĄCYCH KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA ORAZ SĄDU NAJWYŻSZEGO. OBA WETA WIĄŻĄ SIĘ Z PONOWNYM ZWRÓCENIEM DO SEJMU PRZEDMIOTOWYCH, POWIĄZANYCH ZE SOBĄ AKTÓW PRAWNYCH.

WETO PREZYDENTA. WETA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

W dniu dzisiejszym (24 lipca 2017 roku), prezydent Andrzej Duda poinformował o zawetowaniu powiązanych ze sobą dwóch ustaw projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego.
Oba weta wiążą się z ponownym zwróceniem do Sejmu przedmiotowych, powiązanych ze sobą aktów prawnych.

Prezydent zakwestionował proponowany w projekcie Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wybór sędziów do tej rady jedynie zwykłą większością głosów. Ponadto głowa państwa przeciwstawiła się temu, aby wpływ na wybór sędziów Sądu Najwyższego miał Prokurator Generalny. Zakwestionowany również został proponowany nowy podział Sądu Najwyższego, w ramach którego miały zostać utworzone trzy izby, w tym Izba Dyscyplinarna, oraz przepisy stanowiące o tym, że obecni sędziowie Sądu Najwyższego mieli by zostać przeniesieni w stan spoczynku.

Jednocześnie Andrzej Duda podkreślił, że jest zwolennikiem reformy sądownictwa, jednakże ta reforma powinna być mądra i przemyślana, a proponowana zmiana nie zwiększy poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
Zdaniem prezydenta prawo nie może powodować rozdziału w społeczeństwie i powinno służyć narodowi polskiemu. Andrzej Duda wyjaśnił, że w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej chce dokonać poprawy tych ustaw, za co bierze pełną odpowiedzialność.

Z uwagi na konieczność kolejnych prac nad zawetowanymi projektami aktów prawnych dotyczących sądownictwa prezydent zaapelował także o zakończenie wojny politycznej pomiędzy partią rządzącą a opozycją, ponieważ nie sprzyja to prawidłowemu rozwojowi Polski.

Warto nadmienić, iż rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński poinformował o tym, że Andrzej Duda podpisze Ustawę o ustroju sądów powszechnych. Ustawa ta ma wpływać na zwiększenie efektywności sądów oraz zwiększeniu zaufania społeczeństwa do wydawanych przez sądy wyroków. W ramach zatwierdzonych przez Sejm i Senat zmian ustawa wprowadza, między innymi losowy przydział spraw poszczególnym sędziom. Dzięki temu strony postępowania sądowego mają być chronione przez nadużyciami, a także mieć pewność, że sprawa nie została przekazana sędziemu specjalnie wybranemu do konkretnego procesu. Losowy przydział spraw ma także wpłynąć na sprawiedliwe i równe obciążenie pracą sędziów oraz zagwarantować bezstronność w całym postępowaniu sądowym. Ustawa wprowadza także zasadę niezmienności składu orzekającego, co przejawi się w tym, że raz wylosowany skład sądu nie powinien ulegać zmianie do zakończenia postępowania sądowego w danej instancji. Ponadto projekt zakłada poszerzenie zakresu oświadczeń majątkowych składanych przez sędziów.polityczna.tv
Autor:
Michał Mamica - polityczna.tv

Data publikacji:
2017-07-24 12:03:52
...

TADEUSZ CYMAŃSKI O ZACHOWANIU PREMIER BEATY SZYDŁO

PÓŹNYM POPOŁUDNIEM 19 PAŹDZIERNIKA 2017 R. ZAKOŃCZYŁO SIĘ DWUDNIOWE, 48. POSIEDZENIE SENATU. SENATOROWIE W TYM DNIU WYSŁUCHALI SPRAWOZDANIA O STANIE OCHRONY JĘZYKA POLSKIEGO ZA LATA 2014‒15. IZBA PODJĘŁA TAKŻE UCHWAŁĘ W 650. ROCZNICĘ NADANIA ORMIANOM PIERWSZEGO PRZYWILEJU W POLSCE. SENATOROWIE NA TYM POSIEDZENIU PRZYJĘLI 9 USTAW DO DWÓCH Z NICH WPROWADZILI POPRAWKI.

48. POSIEDZENIE SENATU IX KADENCJI - DZIEŃ DRUGI

48. POSIEDZENIE SENATU IX KADENCJI - DZIEŃ DRUGI

PÓŹNYM POPOŁUDNIEM 19 PAŹDZIERNIKA 2017 R. ZAKOŃCZYŁO SIĘ DWUDNIOWE, 48. POSIEDZENIE SENATU. SENATOROWIE W TYM DNIU WYSŁUCHALI SPRAWOZDANIA O STANIE OCHRONY JĘZYKA POLSKIEGO ZA LATA 2014‒15. IZBA PODJĘŁA TAKŻE UCHWAŁĘ W 650. ROCZNICĘ NADANIA ORMIANOM PIERWSZEGO PRZYWILEJU W POLSCE. SENATOROWIE NA TYM POSIEDZENIU PRZYJĘLI 9 USTAW DO DWÓCH Z NICH WPROWADZILI POPRAWKI.

Krótkie Informacje

 • PODPISANIE USTAWY ZWIĘKSZAJĄCEJ NAKŁADY OBRONNE
  23 października 2017 roku (poniedziałek) o godzinie 12:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda podpisze ustawę o zmianie ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych.
 • UROCZYSTOŚĆ NAŁOŻENIA PALIUSZA KSIĘDZU ARCYBISKUPOWI MARKOWI JĘDRASZEWSKIEMU
  22 października 2017 roku (niedziela) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą weźmie udział  w uroczystej Mszy świętej podczas której nastąpi nałożenie paliusza Księdzu Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu.
 • DEBATA HISTORYKÓW "PRZEDE WSZYSTKIM LEGIONY… CZYN ZBROJNY 1914-1918"
  20 października 2017 roku (piątek) o godzinie 11:00 w Belwederze Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej minister Wojciech Kolarski weźmie udział w piątej debacie historyków z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości  pt. "Przede wszystkim legiony... Czyn zbrojny 1914-1918". Debata organizowana jest przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej.
 • UDZIAŁ PARY PREZYDENCKIEJ W KONCERCIE Z OKAZJI ROKU TADEUSZA KOŚCIUSZKI
  18 października 2017 roku (środa) o godzinie 19:00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w koncercie zorganizowanym z okazji Roku Tadeusza Kościuszki. Uroczysty koncert ma na celu przybliżenie nieznanego oblicza polskiego bohatera narodowego. Wykonane zostaną utwory fortepianowe samego Tadeusza Kościuszki, jak również dzieła Karola Kurpińskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego oraz Fryderyka Chopina (nawiązujące do postaci bohatera). Przed rozpoczęciem koncertu planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.
 • KAMPANIA SPOŁECZNO-INFORMACYJNA PRZED REFERENDUM DOTYCZĄCYM NOWEJ KONSTYTUCJI – SPOTKANIE W TORUNIU
  18 października 2017 roku (środa) o godzinie 17:00 w Toruniu z udziałem Pawła Muchy, Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Pełnomocnika Prezydenta RP ds. referendum dotyczącego projektu nowej Konstytucji odbędzie się otwarte spotkanie dyskusyjne przed referendum ogólnokrajowym dotyczącym nowej Konstytucji (Ratusz Staromiejski, Rynek Staromiejski 1). Dodatkowym tematem spotkania będzie hasło "Kultura i dziedzictwo narodowe – konstytucyjna ochrona spraw fundamentalnych". W panelu eksperckim udział weźmie minister Paweł Mucha wraz z Michałem Zaleskim, Prezydentem Miasta Torunia.

Sejm RP

 • Politycy z Ukrainy, Litwy, Węgier, Słowacji i Polski – pod egidą Marka Kuchcińskiego – rozmawiali w niedzielę o przyszłości i współpracy międzyparlamentarnej, a także o tradycjach demokratycznych tej części Europy. Jak podkreślił Marszałek Sejmu, rosnąca władza instytucji europejskich jest poza konstytucyjna i poza traktatowa oraz „wkracza w kompetencje parlamentów”. – Europa to nie tylko Unia Europejska. Szukamy recepty na uporządkowanie Wspólnoty poprzez odnowienie pierwotnych definicji jej kompetencji. Trzeba przypomnieć o fundamentach Europy, na których Unię budowali jej założyciele – powiedział Marek Kuchciński.
 • Poważna polityka zagościła w sobotę w Muzeum Ziemi Przemyskiej. Polscy i zagraniczni eksperci oraz parlamentarzyści rozmawiali o regionie, Unii Europejskiej, a także problemach i wyzwaniach współczesnej demokracji parlamentarnej. Spotkanie otworzył prof. europoseł Zdzisław Krasnodębski panelem, podczas którego zaproszeni gości rozmawiali o ideach wolnościowych i tradycjach parlamentaryzmu w naszej części kontynentu. - Chcemy nawiązywać do tradycji Rzeczypospolitej, pokazywać, że kiedyś łączyły nas szersze relacje. Chcielibyśmy porozmawiać o tradycjach wolnościowych, parlamentarnych - powiedział prof. Krasnodębski.
 • „Pakiet zimowy”, czyli rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie wspólnotowego rynku energii wprowadzającego limit emisji CO2 oraz innowacje w górnictwie i energetyce - to główne tematy wyjazdowego posiedzenia Komisji ds. UE na Śląsku, które odbyło się w dniach 19-20 października. - Nie można rozmawiać o przyszłości górnictwa węgla kamiennego nie będąc tutaj, na Śląsku – powiedziała przewodnicząca Komisji Izabela Kloc podczas swojego wystąpienia.
 • O przyjaźni polsko-armeńskiej i planach zacieśnienia współpracy między parlamentami obu krajów rozmawiali podczas piątkowego spotkania Marszałek Sejmu i Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Armenii.
 • W piątek, 20 października o godz. 14.45 u marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego będzie gościł przewodniczący parlamentu Armenii Ara Babloyan wraz z delegacją.

Prezydent RP

SPOŁECZNOŚCI

facebook grupa polityczna.tv

NAJNOWSZE WIDEO

POWIADOMIENIA E-MAIL

Bądź z nami na bierząco dzięki subskrypcji E-Mail.