WETO PREZYDENTA. WETA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

polityczna.tv
Autor: Michał Mamica - polityczna.tv2017-07-24 12:03:52

W DNIU DZISIEJSZYM PREZYDENT ANDRZEJ DUDA POINFORMOWAŁ O ZAWETOWANIU POWIĄZANYCH ZE SOBĄ DWÓCH USTAW PROJEKTU PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI DOTYCZĄCYCH KRAJOWEJ RADY SĄDOWNICTWA ORAZ SĄDU NAJWYŻSZEGO. OBA WETA WIĄŻĄ SIĘ Z PONOWNYM ZWRÓCENIEM DO SEJMU PRZEDMIOTOWYCH, POWIĄZANYCH ZE SOBĄ AKTÓW PRAWNYCH.

WETO PREZYDENTA. WETA PREZYDENTA ANDRZEJA DUDY

W dniu dzisiejszym (24 lipca 2017 roku), prezydent Andrzej Duda poinformował o zawetowaniu powiązanych ze sobą dwóch ustaw projektu Prawa i Sprawiedliwości dotyczących Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego.
Oba weta wiążą się z ponownym zwróceniem do Sejmu przedmiotowych, powiązanych ze sobą aktów prawnych.

Prezydent zakwestionował proponowany w projekcie Ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa wybór sędziów do tej rady jedynie zwykłą większością głosów. Ponadto głowa państwa przeciwstawiła się temu, aby wpływ na wybór sędziów Sądu Najwyższego miał Prokurator Generalny. Zakwestionowany również został proponowany nowy podział Sądu Najwyższego, w ramach którego miały zostać utworzone trzy izby, w tym Izba Dyscyplinarna, oraz przepisy stanowiące o tym, że obecni sędziowie Sądu Najwyższego mieli by zostać przeniesieni w stan spoczynku.

Jednocześnie Andrzej Duda podkreślił, że jest zwolennikiem reformy sądownictwa, jednakże ta reforma powinna być mądra i przemyślana, a proponowana zmiana nie zwiększy poczucia bezpieczeństwa i sprawiedliwości.
Zdaniem prezydenta prawo nie może powodować rozdziału w społeczeństwie i powinno służyć narodowi polskiemu. Andrzej Duda wyjaśnił, że w ramach prezydenckiej inicjatywy ustawodawczej chce dokonać poprawy tych ustaw, za co bierze pełną odpowiedzialność.

Z uwagi na konieczność kolejnych prac nad zawetowanymi projektami aktów prawnych dotyczących sądownictwa prezydent zaapelował także o zakończenie wojny politycznej pomiędzy partią rządzącą a opozycją, ponieważ nie sprzyja to prawidłowemu rozwojowi Polski.

Warto nadmienić, iż rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński poinformował o tym, że Andrzej Duda podpisze Ustawę o ustroju sądów powszechnych. Ustawa ta ma wpływać na zwiększenie efektywności sądów oraz zwiększeniu zaufania społeczeństwa do wydawanych przez sądy wyroków. W ramach zatwierdzonych przez Sejm i Senat zmian ustawa wprowadza, między innymi losowy przydział spraw poszczególnym sędziom. Dzięki temu strony postępowania sądowego mają być chronione przez nadużyciami, a także mieć pewność, że sprawa nie została przekazana sędziemu specjalnie wybranemu do konkretnego procesu. Losowy przydział spraw ma także wpłynąć na sprawiedliwe i równe obciążenie pracą sędziów oraz zagwarantować bezstronność w całym postępowaniu sądowym. Ustawa wprowadza także zasadę niezmienności składu orzekającego, co przejawi się w tym, że raz wylosowany skład sądu nie powinien ulegać zmianie do zakończenia postępowania sądowego w danej instancji. Ponadto projekt zakłada poszerzenie zakresu oświadczeń majątkowych składanych przez sędziów.polityczna.tv
Autor:
Michał Mamica - polityczna.tv

Data publikacji:
2017-07-24 12:03:52
...

WOTUM ZAUFANIA NOWEGO RZĄDU MATEUSZA MORAWIECKIEGO

HARMONOGRAM OBRAD 60 POSIEDZENIA SEJMU W DNIU 22 MARCA 2018 ROKU

ROZWÓJ WOJSKA POLSKIEGO I PRODUKCJA SPRZĘTU NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI

CORAZ WIĘKSZE ZAGROŻENIA DLA OBRONY POWIETRZNEJ

MINISTER MARIUSZ BŁASZCZAK: PRACA DLA WYKSZTAŁCONYCH POLAKÓW W PGZ

REALNE ZAGROŻENIE PROLIFERACJĄ NOWEJ BRONI PONADDŹWIĘKOWEJ

CO DALEJ Z MODERNIZACJĄ MARYNARKI WOJENNEJ RP

Sejm RP

 • Ułatwienia dla najmniejszych przedsiębiorców i regulacje, dzięki którym cała Polska będzie specjalną strefą ekonomiczną - to niektóre z propozycji legislacyjnych rozpatrzonych przez Sejm w pierwszym dniu 60. posiedzenia Izby. We wtorek posłowie kontynuowali też prace nad uszczelnieniem systemu transportu leków i przewożenia towarów koleją. Wznowienie obrad Sejmu w środę o godz. 9:00. Głównym punktem będzie informacja szefa MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 r. Zapraszamy do śledzenia relacji na sejmowych profilach w mediach społecznościowych.
 • We wtorek 20 marca z okazji przypadającego za cztery dni Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, w Sejmie została otwarta wystawa „Żegota - Rada Pomocy Żydom”. Patronat nad ekspozycją objął marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Wystawa została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej w 75. rocznicę powołania do życia tej organizacji.
 • W nawiązaniu do publikacji portalu wp.pl dotyczącej kierowców i ochrony Marszałka Sejmu, zwracamy uwagę, że - podobnie jak ostatnim razem - cały artykuł oparty jest na anonimach i insynuacjach. Przez to materiał ma charakter raczej plotkarski, co znacząco utrudnia merytoryczne odniesienie się do zawartych w nim poglądów. Autor, cytując nieujawnionych rozmówców, konstruuje podobne hipotezy, co dokładnie rok temu. I wówczas, i dziś całość ma w gruncie rzeczy najwięcej wspólnego z sensacyjną szeptanką; dziwić może, że po raz drugi materiał ląduje na jednej z czołowych pozycji strony głównej portalu.
 • Cyberbezpieczeństwo, współpraca z państwami Bałkanów Zachodnich oraz walka z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością to główne tematy spotkania Grupy ds. Wspólnej Kontroli Parlamentarnej Europolu, które odbyło się w poniedziałek w Sofii. Polską delegację w stolicy Bułgarii reprezentowali posłowie z sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej - Jacek Kurzępa oraz Agata Borowiec.

Prezydent RP

Premier RP

Krótkie Informacje

 • UDZIAŁ PREZYDENTA RP W POSIEDZENIU SEJMU RP
  21 marca 2018 roku (środa) o godzinie 09:00 w Sejmie RP Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wysłucha informacji Ministra Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2018 roku.
 • ZŁOŻENIE WIĄZANKI PRZEZ PREZYDENTA RP PRZED TABLICĄ NA DWORCU GDAŃSKIM W WARSZAWIE
  8 marca 2018 roku (czwartek) o godzinie 11:00 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wiązankę przed tablicą upamiętniającą Polaków pochodzenia żydowskiego zmuszonych przez władze komunistyczne do opuszczenia Polski w 1968 roku (Dworzec Gdański, Warszawa).
 • WIZYTA PARY PREZYDENCKIEJ NA WĘGRZECH
  Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką w dniach 23-24 marca 2018 roku (piątek-sobota) złoży wizytę na Węgrzech, gdzie weźmie udział w obchodach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
 • WIZYTA PREZYDENTA RP W KAMIENNEJ GÓRZE
  12 marca 2018 roku (poniedziałek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda złoży wizytę w Kamiennej Górze (województwo dolnośląskie).
 • PODSUMOWANIA ROKU AKCJI POMOCY POLAKOM NA WSCHODZIE
  6 marca 2018 roku (wtorek) o godzinie 13.00 w Pałacu Prezydenckim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w II edycji "Podsumowania Roku Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie".

SPOŁECZNOŚCI

facebook grupa polityczna.tv

NAJNOWSZE WIDEO