ZGROMADZENIE NARODOWE Z OKAZJI 550-LECIA PARLAMENTARYZMU RP I 100. ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI ORAZ III SZCZYT PRZEWODNICZĄCYCH PARLAMENTÓW PAŃSTW EUROPY ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ

polityczna.tv
Autor: Mario Chayd - polityczna.tv2018-07-03 14:35:40

W PRZYSZŁYM TYGODNIU W WARSZAWIE (13 LIPCA) BĘDZIE MIAŁO MIEJSCE WYJĄTKOWE WYDARZENIE DLA UCZCZENIA 550-LECIA PARLAMENTARYZMU RZECZYPOSPOLITEJ I 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. PODCZAS UROCZYSTEGO ZGROMADZENIA NARODOWEGO W ZAMKU KRÓLEWSKIM, KTÓRE ROZPOCZNIE SIĘ O GODZ. 12:00, ORĘDZIE WYGŁOSI PREZYDENT ANDRZEJ DUDA. WYSTĄPIENIU PRZYSŁUCHIWAĆ SIĘ BĘDĄ GOŚCIE Z ZAGRANICY, POSŁOWIE SENATOROWIE ORAZ NAJWYŻSI RANGĄ URZĘDNICY PAŃSTWOWI. - MOŻEMY BYĆ DUMNI Z NASZEJ TRADYCJI I KULTURY PARLAMENTARNEJ JAKO JEDNEJ Z NAJSTARSZYCH W EUROPIE I W PRZESZŁOŚCI NAJPEŁNIEJ ROZWINIĘTYCH - ZAPOWIADA UROCZYSTOŚCI MARSZAŁEK SEJMU MAREK KUCHCIŃSKI. - POLSKA JEST JEDNYM Z PAŃSTW NA ŚWIECIE, W KTÓRYM STOSUNKOWO WCZEŚNIE ROZWINĄŁ SIĘ PARLAMENTARYZM I STAŁ SIĘ ON CECHĄ SYSTEMU POLITYCZNEGO - DODAJE

ZGROMADZENIE NARODOWE Z OKAZJI 550-LECIA PARLAMENTARYZMU RP I 100. ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI ORAZ III SZCZYT PRZEWODNICZĄCYCH PARLAMENTÓW PAŃSTW EUROPY ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ

Uroczystości w Zamku Królewskim odnoszą się do wydarzeń historycznych. Dokładnie 550 lat temu - 13 lipca 1468 r. - odbył się sejmik generalny w Kole, który poprzedzał pierwszy w polskiej historii dwuizbowy sejm walny w Piotrkowie, 9 października 1468 r. Jak zauważa Marszałek Sejmu, tę datę jako początek sejmu wymienił Jan Długosz, ale w XIX w. historycy nie zawierzyli temu dziejopisowi. - Historia jako nauka jest żywa i na przełomie XX i XXI w. nastąpiła weryfikacja ustaleń naukowych, dlatego w 2018 r. świętujemy 550. rocznicę - wyjaśnia Marek Kuchciński.

Uroczyste obchody będą okazją do podkreślenia długiej tradycji polskiego Parlamentu. Marszałek zwraca uwagę na wnioski, jakie wynikają z dziejów 550 lat polskiego parlamentaryzmu. - Polska nie jest "młodą demokracją". Demokracja i wolność stały się nieodłącznymi cechami naszej kultury politycznej. W wyniku unii polsko-litewskich ten model kultury politycznej został przeniesiony do Wielkiego Księstwa Litewskiego, obejmującego wtedy także ziemie ruskie. Król Stefan Batory utworzył również parlament dla Żydów w postaci Sejmu Czterech Ziem. W tym samym czasie rozkwitał parlamentaryzm w Siedmiogrodzie. Można więc stwierdzić, że ten typ ustroju ogarnął całą Europę Środkową, która zaczęła się odróżniać od Zachodniej i Wschodniej - podkreśla marszałek Kuchciński.

Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia Parlamentaryzmu Polskiego będzie poprzedzone III Szczytem Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej EUROWAW2018, który zagości w Sejmie i Senacie 12 lipca.

Uczestnicy wydarzenia będą dyskutować m.in. o wzmocnieniu współpracy parlamentarnej, która jest szansą dla rozwoju regionu zwłaszcza w dziedzinie energetyki oraz polityki transportowej. Omawiana będzie także rola parlamentów w polityce międzynarodowej, zrównoważonego rozwoju, współpracy regionalnej oraz polityki migracyjnej.polityczna.tv
Autor:
Mario Chayd - polityczna.tv

Data publikacji:
2018-07-03 14:35:40
...

MOBILNE MUZEUM MULTIMEDIALNE PRZED PAŁACEM PREZYDENCKIM

UROCZYSTOŚCI ODSŁONIĘCIA POMNIKA ŚP. LECHA KACZYŃSKIEGO I OFIAR KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ W KRAŚNIKU. LIST PREZYDENTA ODCZYTAŁA MINISTER HALINA SZYMAŃSKA

WRESZCIE PRZEŁOM MON PODPISAŁ UMOWĘ NA DOSTAWĘ HMS C3IS JAŚMIN

WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ JAK PRZEBIEGA ICH FORMOWANIE JAK WYGLĄDAJĄ SZKOLENIA I ILE RZECZYWIŚCIE KOSZTUJĄ

O co naprawdę chodzi przy “unifikacji” sprzętu wojskowego?

ARTUR KIELAK AIR SHOW 2018 POZNAŃ ŁAWICA

NAJNOWSZE WIDEO

Krótkie Informacje

 • RADY OCHRONY PRACY O DZIAŁALNOŚCI PIP W 2017 ROKU
  We wtorek 17 lipca o godz. 11.00 w sali 118 w Sejmie odbędzie się posiedzenie Rady Ochrony Pracy, na którym Rada przyjmie stanowisko w sprawie Sprawozdania z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w ubiegłym roku. ROP zajmie się również materiałem przygotowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny, Centralny Instytut Ochrony Pracy - PIB oraz Państwową Inspekcję Pracy nt. oceny i ograniczania ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na czynniki o działaniu rakotwórczym i mutagennym.
 • UDZIAŁ PREZYDENTA RP W SZCZYCIE NATO W BRUKSELI
  W dniach 11-12 lipca 2018 roku (środa-czwartek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w Szczycie NATO w Brukseli.
 • BELWEDER – KONFERENCJA JAK UMIEJĘTNIE ZARZĄDZAĆ START-UPEM?
  11 lipca 2018 roku (środa) o godzinie 10:00 w Belwederze odbędzie się konferencja „Jak umiejętnie zarządzać start-upem? ”. Konferencja, współorganizowana przez Kancelarię Prezydenta RP i „Dziennik Gazetę Prawną”, jest jednym z elementów projektu „Startupy w Pałacu” – wydarzenia, którego celem jest wsparcie innowacyjnych polskich firm w poszukiwaniu możliwości rozwoju.
 • UDZIAŁ PARY PREZYDENCKIEJ W OTWARCIU XI EDYCJI MARCIN GORTAT CAMP
  9 lipca 2018 roku (poniedziałek) o godzinie 13:00 w Łodzi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w otwarciu XI edycji letniego obozu Marcin Gortat Camp organizowanym przez Fundację Marcina Gortata MG13 „MIERZ WYSOKO” (Atlas Arena, ul. Bandurskiego 7).
 • UDZIAŁ PREZYDENTA RP W XX ŚWIATOWYM ZJEŹDZIE KASZUBÓW
  7 lipca 2018 roku (sobota) w Luzinie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w XX Światowym Zjeździe Kaszubów (województwo pomorskie).

SPOŁECZNOŚCI

facebook grupa polityczna.tv