ZGROMADZENIE NARODOWE Z OKAZJI 550-LECIA PARLAMENTARYZMU RP I 100. ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI ORAZ III SZCZYT PRZEWODNICZĄCYCH PARLAMENTÓW PAŃSTW EUROPY ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ

polityczna.tv
Autor: Mario Chayd - polityczna.tv2018-07-03 13:35:40

W PRZYSZŁYM TYGODNIU W WARSZAWIE (13 LIPCA) BĘDZIE MIAŁO MIEJSCE WYJĄTKOWE WYDARZENIE DLA UCZCZENIA 550-LECIA PARLAMENTARYZMU RZECZYPOSPOLITEJ I 100. ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ. PODCZAS UROCZYSTEGO ZGROMADZENIA NARODOWEGO W ZAMKU KRÓLEWSKIM, KTÓRE ROZPOCZNIE SIĘ O GODZ. 12:00, ORĘDZIE WYGŁOSI PREZYDENT ANDRZEJ DUDA. WYSTĄPIENIU PRZYSŁUCHIWAĆ SIĘ BĘDĄ GOŚCIE Z ZAGRANICY, POSŁOWIE SENATOROWIE ORAZ NAJWYŻSI RANGĄ URZĘDNICY PAŃSTWOWI. - MOŻEMY BYĆ DUMNI Z NASZEJ TRADYCJI I KULTURY PARLAMENTARNEJ JAKO JEDNEJ Z NAJSTARSZYCH W EUROPIE I W PRZESZŁOŚCI NAJPEŁNIEJ ROZWINIĘTYCH - ZAPOWIADA UROCZYSTOŚCI MARSZAŁEK SEJMU MAREK KUCHCIŃSKI. - POLSKA JEST JEDNYM Z PAŃSTW NA ŚWIECIE, W KTÓRYM STOSUNKOWO WCZEŚNIE ROZWINĄŁ SIĘ PARLAMENTARYZM I STAŁ SIĘ ON CECHĄ SYSTEMU POLITYCZNEGO - DODAJE

ZGROMADZENIE NARODOWE Z OKAZJI 550-LECIA PARLAMENTARYZMU RP I 100. ROCZNICY NIEPODLEGŁOŚCI ORAZ III SZCZYT PRZEWODNICZĄCYCH PARLAMENTÓW PAŃSTW EUROPY ŚRODKOWEJ I WSCHODNIEJ

Uroczystości w Zamku Królewskim odnoszą się do wydarzeń historycznych. Dokładnie 550 lat temu - 13 lipca 1468 r. - odbył się sejmik generalny w Kole, który poprzedzał pierwszy w polskiej historii dwuizbowy sejm walny w Piotrkowie, 9 października 1468 r. Jak zauważa Marszałek Sejmu, tę datę jako początek sejmu wymienił Jan Długosz, ale w XIX w. historycy nie zawierzyli temu dziejopisowi. - Historia jako nauka jest żywa i na przełomie XX i XXI w. nastąpiła weryfikacja ustaleń naukowych, dlatego w 2018 r. świętujemy 550. rocznicę - wyjaśnia Marek Kuchciński.

Uroczyste obchody będą okazją do podkreślenia długiej tradycji polskiego Parlamentu. Marszałek zwraca uwagę na wnioski, jakie wynikają z dziejów 550 lat polskiego parlamentaryzmu. - Polska nie jest "młodą demokracją". Demokracja i wolność stały się nieodłącznymi cechami naszej kultury politycznej. W wyniku unii polsko-litewskich ten model kultury politycznej został przeniesiony do Wielkiego Księstwa Litewskiego, obejmującego wtedy także ziemie ruskie. Król Stefan Batory utworzył również parlament dla Żydów w postaci Sejmu Czterech Ziem. W tym samym czasie rozkwitał parlamentaryzm w Siedmiogrodzie. Można więc stwierdzić, że ten typ ustroju ogarnął całą Europę Środkową, która zaczęła się odróżniać od Zachodniej i Wschodniej - podkreśla marszałek Kuchciński.

Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia Parlamentaryzmu Polskiego będzie poprzedzone III Szczytem Przewodniczących Parlamentów Europy Środkowej i Wschodniej EUROWAW2018, który zagości w Sejmie i Senacie 12 lipca.

Uczestnicy wydarzenia będą dyskutować m.in. o wzmocnieniu współpracy parlamentarnej, która jest szansą dla rozwoju regionu zwłaszcza w dziedzinie energetyki oraz polityki transportowej. Omawiana będzie także rola parlamentów w polityce międzynarodowej, zrównoważonego rozwoju, współpracy regionalnej oraz polityki migracyjnej.polityczna.tv
Autor:
Mario Chayd - polityczna.tv

Data publikacji:
2018-07-03 13:35:40
...

Wywiad z Panem Senatorem Janem Żarynem.

archiwum materiałów wideo

NAJNOWSZE MATERIAŁY WIDEO

Senator Jan Żaryn w wywiadzie dla polityczna.tv

Senator Jan Żaryn w wywiadzie dla polityczna.tv

Nastawienie społeczeństwa wobec władz komunistycznych. Problemy z władzami SLD w sprawie budowy pomnika Marszałka Piłsudskiego w związku z powstaniem Polskiej Organizacji Wojskowej. Żołnierze wyklęci i sprzeczne informacje podawane w różnych mediach. Polska i jej historia oraz problemy uporania się z własną historią. Brak powstania dużego środowiska politycznego związanego z emigracją narodową w latach dziewięćdziesiątych.

ISTNIEJE NIESTETY SZEREG PRZESŁANEK ŚWIADCZĄCYCH O UNIJNEJ SPOLEGLIWOŚCI WOBEC ROSJI, ALE SĄ GRANICE, KTÓRYCH NAWET TAK WIELKI KRAJ NIE POWINIEN PRZEKRACZAĆ.

MINISTER BŁASZCZAK PORZĄDKUJE PROGRAM MODERNIZACJI TECHNICZNEJ

Warsaw Security Forum 2018

JAŚMIN realna innowacyjność dla polskiej armii

CO DALEJ W RELACJACH NIEMIECKO-AMERYKAŃSKICH?

Sejm RP

Prezydent RP

 • 20 listopada 2018 roku w wieku 67 lat odszedł Andrzej Gmitruk – jeden z najwybitniejszych trenerów w historii polskiego boksu.
 • – Dziś Polska jest suwerenna także dzięki Wam – podkreślał Prezydent podczas spotkania z parami z długoletnim pożyciem małżeńskim i ich rodzinami. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim odbyła się z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora.
 • Prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w Gali z okazji Święta Kolejarza, podkreślał, że kolej to nie jest praca, kolej to jest służba, kolej to jest pasja, a także bardzo często hobby tych, którzy na kolei służą.
 • Ustawy o pracowniczych planach kapitałowych oraz o elektronicznym fakturowaniu w zamówieniach publicznych, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwie publiczno-prywatnym zostały podpisane przez Prezydenta.
 • W siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. – Nie mam wątpliwości, że to rozwiązanie będzie korzystne dla pracowników i dla naszej gospodarki – przekonywał Andrzej Duda.

NAJNOWSZE WIDEO

Krótkie Informacje

 • OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI Z UDZIAŁEM PARY PREZYDENCKIEJ
  11 listopada 2018 roku (niedziela) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w obchodach Święta Niepodległości.
 • UDZIAŁ PARY PREZYDENCKIEJ W WERNISAŻU WYSTAWY ZNAKI WOLNOŚCI. O TRWANIU POLSKIEJ TOŻSAMOŚCI NARODOWEJ
  9 listopada 2018 roku (piątek) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w uroczystości otwarcia wystawy Znaki Wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej.
 • WIZYTA PREZYDENTA RP W SIEDZIBIE PGNIG SA W WARSZAWIE
  8 listopada 2018 roku (czwartek) o godzinie 08:00 w Muzeum Gazownictwa w Warszawie (ul. Kasprzaka 25), na terenie siedziby PGNiG SA, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w wydarzeniu gospodarczym, istotnym dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.
 • CEREMONIA ZŁOŻENIA LISTÓW UWIERZYTELNIAJĄCYCH
  9 listopada 2018 roku (piątek) w godzinach 12:00-13:30 w Belwederze odbędzie się ceremonia złożenia listów uwierzytelniających Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie przez ambasadorów: Kanady, Państwa Kuwejtu, Republiki Włoskiej.
 • SPOTKANIE PREZYDENTA RP Z SEKRETARZEM ENERGII USA
  8 listopada 2018 roku (czwartek) o godzine 15:00 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim Sekretarza Energii USA Ricka Perry-ego.

SPOŁECZNOŚCI

facebook grupa polityczna.tv